Według badania TNS OBOP autorstwa dr Zbigniewa Izdebskiego, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS, wiedza Polaków o drogach przenoszenia wirusa HIV spadła na przestrzeni ostatnich czterech lat. Wskaźnik WHO/UNAIDS dla Polski w 1997 roku wynosił 0,89 zaś cztery lata później spadł do 0,81. Oznacza on, iż w 2001 roku 81% badanych w wieku 15-49 lat potrafiło poprawnie wskazać dwie z trzech głównych dróg przenoszenia HIV, podczas gdy cztery lata wcześniej osoby takie stanowiły 89%.

Należy pamiętać, że istnieje potrzeba systematycznego dostarczania wiedzy na temat HIV/AIDS w polskim społeczeństwie, również ta dotycząca podstawowych źródeł zakażenia się tym wirusem. Niepokoi bowiem fakt, że liczba tych, którzy twierdzą, że ukąszenie komara powoduje zakażenie wirusem HIV jest nadal wysoka. A przecież już wiemy w jaki sposób można, a w jaki nie zakazić się HIV” – mówi dr hab. Zbigniew Izdebski, seksuolog.

Badanie wykazało również, że 77% badanych Polaków w wieku 15-49 lat nigdy nie myślało o tym, by zrobić sobie test na HIV/AIDS, a 86% nigdy takiego testu nie zrobiło.

Zaraza już niestraszna?
Jedynie 23% badanych przyznaje, że zmieniło coś w swoich zachowaniach seksualnych, żeby uniknąć zakażenia HIV/AIDS. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten zmniejszył się o 4 punkty procentowe. Odsetek osób, które podjęły jakieś kroki w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia waha się od 12% w grupie najpóźniej inicjujących (24 lata i więcej) do prawie 40% w grupie najwcześniej inicjujących (do 16 lat).

Wśród osób, które zmieniły swoje zachowania seksualne z obawy przed zakażeniem się HIV, 60% jest wierna jednej osobie, 26% zawsze używa prezerwatyw, tyle samo unika przelotnych znajomości, a 16% badanych ma mniej partnerów.

AIDS – nie mój problem?
Wśród przyczyn nie dokonywania zmian w swoim życiu seksualnym, które mogłyby obniżyć ryzyko zakażenia HIV, absolutnie dominująca (87% badanych) jest opinia, że "moje zachowania nie narażały mnie na ryzyko zakażenia".

Niewątpliwie niepokoi fakt, że pomimo podejmowania ryzykownych zachowań w swoim życiu większość Polaków nie myślała o tym, żeby wykonać sobie test na HIV. Wykonanie tego testu z pewnością nie jest decyzją łatwą, nie mówiąc już o odwadze, którą trzeba mieć, by zaproponować zrobienie takiego badania partnerowi. Musimy jednak pamiętać, że z przyjemnością jaką jest seks wiąże się również odpowiedzialność i dlatego powinniśmy się poddać takiemu testowi” – powiedział dr hab. Zbigniew Izdebski.

Od kilku lat w Polsce tworzona jest sieć punktów anonimowego i bezpłatnego testowania, w których udzielane są profesjonalne porady przed i po wykonaniu badania w kierunku HIV. Jest to wynikiem Rekomendacji nr (89) 14 Komitetu Ministrów Rady Europy i realizacji Krajowego programu zapobiegania zakażeniom HIV i opieki nad żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Krajowy program zakłada utworzenie w każdym województwie przynajmniej jednego punktu anonimowych badań w kierunku HIV w każdym województwie. Do końca 2001 roku w Polsce działało 11 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których test wykonały 3421 osoby, z czego 33 okazały się zakażone. Obecnie działa 15 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (11 w I kwartale, 13 w II, 14 w III, 15 w IV), a do końca trzeciego kwartału w punktach konsultacyjno-diagnostycznych testy wykonały 3952 osoby, z czego 42 okazały się zakażone HIV.

Co Polacy wiedzą o HIV/AIDS

 • 83% badanych poprawnie stwierdziło, iż prawdziwe jest zdanie: „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą się upewniać, że każdy zastrzyk, jaki dostają, jest wykonany czystą igłą”. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 5 punktów procentowych.
 • 80% badanych poprawnie stwierdziło, iż prawdziwe jest zdanie: „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą współżyli z jednym, wiernym partnerem (-ką)”. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 7 punktów procentowych.
 • 76% badanych poprawnie stwierdziło, że fałszywe jest zdanie: „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS jeżeli będą się dobrze odżywiać”. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten wzrósł o 2 punkty procentowe.
 • 76% badanych poprawnie stwierdziło, że zdanie „Można zakazić się HIV/AIDS dotykając osoby chorej na AIDS” jest fałszywe. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 2 punkty procentowe.
 • 71% badanych poprawnie stwierdziło, że zdanie „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą używać prezerwatyw podczas stosunków płciowych”, jest prawdziwe. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 4 punkty procentowe.
 • 70% badanych poprawnie stwierdziło, że zdanie „Można zakazić się HIV/AIDS spożywając posiłki wspólnie z osobami chorymi na AIDS” jest fałszywe. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 1 punkt procentowy.
 • Połowa badanych (51%) poprawnie stwierdziła, że fałszywe jest zdanie „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV AIDS jeżeli będą unikać ukąszeń komarów i podobnych owadów”. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten wzrósł o 1 punkt procentowy.

Jedynie 43% było w stanie określić, że zadanie „Nie można zakazić się HIV używając publicznych toalet” jest prawdziwe. Cztery lata temu osoby takie stanowiły 45%. Dostęp do badań – bez większych problemów
Badania testowe na obecność HIV wykonywane są w punktach konsultacyjno-diagnostycznych anonimowo i bezpłatne. Prowadzone jest również doradztwo przed i po teście oraz porady psychospołeczne w zakresie bezpieczniejszych zachowań seksualnych. Osoby zgłaszające się do punktu otrzymują wszelkie informacje na temat chorób przenoszonych drogą płciową, a także adresy instytucji i organizacji, zajmujących się medyczną i socjalną pomocą dla osób zakażonych HIV. Krajowe Centrum ds. AIDS od trzech lat organizuje również ogólnopolską akcję anonimowego i bezpłatnego testowania (w wielu miastach, w tych samych godzinach działają punkty anonimowego i bezpłatnego testowania, połączonego z poradnictwem przed i po badaniu). Celem akcji jest zachęcenie do przeanalizowania własnego stylu życia, przypomnienia wcześniejszych ryzykownych zachowań, które mogły spowodować zakażenie HIV i być może do rozmowy z partnerem na temat sytuacji, niosących ryzyko zakażenia HIV obecnie. Często zdarza się przecież, że ktoś zachowuje się w sposób ryzykowny, a druga osoba o tym nie wie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie sobie ryzyka zakażenia i wykonywanie testów na obecność HIV. Jest to jedyny sposób upewnienia się, czy w przeszłości nie doszło do zakażenia.

Organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS akcje przynoszą wiele korzyści wszystkim, którzy zgłaszają się na badanie. Ludzie, których wynik testu jest ujemny, uświadamiają sobie, jakich sytuacji powinni unikać w przyszłości. Natomiast wczesne rozpoznanie zakażenia pozwala na zastosowanie kompleksowej opieki medycznej, co wpływa na poprawę jakości życia osób seropozytywnych. Stwierdzenie obecności HIV w organizmie może także zapobiec - co jest bardzo ważne - przeniesieniu wirusa na innych ludzi.

Nietrzymanie moczu to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób kobiecych. Niestety powoduje ona wstyd i nierzadko zażenowanie. Trudno bowiem pogodzić się z takimi krępującymi objawami i w miarę normalnie funkcjonować. Większości nietrzymanie moczu kojarzy się ze starszymi paniami, najczęściej w okresie menopauzy. Niestety problem ten dotyczy wiele kobiet po 40, nie omija również trzydziestolatek. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Niestety wiele pań przyjmuje, że tak być musi wraz z wiekiem i nie zgłasza się z tą przypadłością do lekarza.

Nietrzymanie moczu to dolegliwość bardzo uciążliwa. Nietrzymanie moczu ma różne oblicza. Najniższy pojawia się w czasie kichnięcia, śmiechu czy kaszlu. Drugi stopień to wypływ moczu w czasie normalnych codziennych czynności jak bieganie czy wchodzenie po schodach. Trzeci stopień jest najbardziej uciążliwy, gdyż wypływ moczu może pojawić się nawet podczas stania. To stadium charakteryzuje się największą uciążliwością, gdyż pogłębia objawy psychiczne związane ze schorzeniem. Osoby cierpiące na to stadium często wycofują się ze życia społecznego, nierzadko popadają w depresję.

W przypadku trzeciego stadium dodatkowo osoby narażone są na zmiany zapalne stref intymnych związane z częstym kontaktem z moczem. W razie pojawienia się problemu niezbędna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie badania usg (na które należy przyjść z pełnym pęcherzem). Zapewne lekarz zleci dodatkowo badanie moczu a także badanie urodynamiczne. Schorzenie można wyleczyć lub bardzo ograniczyć jego skutki, jednak bez pomocy specjalisty na pewno się nie obejdzie.

Jak zbliżają się upały, jedni ludzie radują się na ich przyjście a inni martwią się, że nie wytrzymają temperatur przekraczających trzydzieści stopni Celsjusza. Rzeczywiście, osoby, jakie mieszkają na poddaszu, w mieszkaniach pozbawionych klimatyzacji, mają powody aż do zmartwień. Dachy nad wyraz szybko się nagrzewają sprawiając, iż temperatura wewnątrz mieszkania przekracza granice tolerancji, które posiada przeciętny organizm człowieka.

O ile nie posiadamy doświadczonego systemu klimatyzacji, idealnym rozwiązaniem bywa stosowne wietrzenie pomieszczeń. Można otworzyć okna we wszystkich pokojach by wywołać przeciąg. Jest to jednakże doraźny sposób na ochłodzenie pomieszczeń domowych. Przeciąg szybko może prowadzić do przeziębienia mieszkańców, jednym słowem bywa to wybitnie niepraktyczne jak również niewygodne rozwiązanie.

O ile zdołamy aby w miesiącach letnich, w naszym domostwie wolno było wypocząć jak również uchronić się przed upałem, rozwiązanie może być jedynie jedno – klimatyzacja. Na krajowym rynku w ostatnim okresie pojawiło się wiele sklepów zajmujących się dystrybucją najlepszej klasy klimatyzatorów. Eleganckie, praktyczne, dokładne, a dodatkowo energooszczędne wyroby, sprawią, że temperatura powietrza w domu nie będzie przekraczać dwudziestu dwóch stopni, lub też innej pomyślnej, ustawionej przez nas wartości. Wbrew pozorom ceny za taki asortyment chłodzący nie są wysokie.

Nie należy być milionerem ażeby chcieć pozwolić sobie na taki kupowanie. Jeszcze jakiś czas temu klimatyzatory w gruncie rzeczy były towarem luksusowym. Niemniej jednak w współczesnych czasach, w drugiej dekadzie XXI wieku w związku z dużą konkurencją na rynku, klienci mogą liczyć na niezmiernie atrakcyjne warunki cenowe.

Producenci swoją ofertę przygotowali też dla klientów prywatnych jak zarówno dla różnorodnych jednostek jak również instytucji. Jak bardzo dobrze wiemy, pracodawcy są zobowiązani do tego, ażeby zapewnić swoim pracownikom dogodne warunki aż do pracy. Dogodne warunki, oznaczają również odpowiednią temperaturę. Przedsiębiorstwa, które nie są wyposażone w klimatyzatory w miesiącach letnich, zdołają zostać zamknięte poprzez należyte urzędy, jeśli pracownicy zgłoszą, że temperatura przekroczyła wartość dozwoloną przez przepisy związane z BHP.

Dzisiejsze sklepy z klimatyzatorami proponują bardzo dogodne warunki współpracy, szybki jak również wykwalifikowany montaż, niskie ceny, oraz towary z najwyższej półki. Zasadniczo takie urządzenia jak klimatyzatory zdołamy podzielić na dwa rodzaje, jeśli chodzi o tryb pracy. Niektóre klimatyzacje warszawa dysponują zaledwie opcję chłodzenia, lecz inne działają zarówno jako sprzęt chłodzący jak również ogrzewający.

 Nowa formuła produktu została pomnożona, przez 3 aby wydłużyć żywotność silnika i zwiększyć swoją siłę do praktycznie wszystkich samochodów. Uszlachetniacz paliwa Pro Engine Ultra nie tylko działa szybko i sprawnie. Ale co bardzo ważne nie zawiera siarki, teflonu, metalu lub innych szkodliwych substancji, przy czym jest on bezpieczny dla wszystkich typów silników.

Pro Engine Ultra jest innowacyjnym rafinatorem paliwa, który może być stosowany zarówno do silników benzynowych, jak i silników Diesla. Został opracowany na podstawie cząsteczek GP, które poprawiają, jakość każdego rodzaju paliwa, a tym samym gwarantują, że silnik samochodu działa znacznie lepiej. Dbanie o dobry stan silnika to nie tylko regularne utrzymanie - to przede wszystkim powinno się opierać na własnych regularnych działaniach mających na celu zapewnienie prawidłowej i sprawnej obsługi. Korzystanie z Pro Engine Ultra jest właściwym rozwiązaniem.

 Już 15 minut po zastosowaniu Pro Engine Ultra silnik samochodu zaczyna lepiej pracować, to znaczy ciszej i widać, że ma więcej mocy. Po kilkuset kilometrach z Pro Engine Ultra właściciele samochodów zauważają niższe zużycie paliwa, ale to był dopiero początek. Działanie tego preparatu powoduje regenerację stanu metalu na poziomie makromolekularnych. Powierzchnie ścierne się twardsze i bardziej odporne na zużycie. Pro Engine Ultra eliminuje warunki zużycia silnika przed ich wystąpieniem ponadto regeneruje korozję i powoduje tworzenie się warstwy ochronnej.

Formuła Pro Engine Ultra szybko stała się popularna wśród fanów czterech kółek. Otrzymała fantastyczne recenzje od zawodowych kierowców. Przeszła bardzo rygorystyczne testy i jest certyfikowana. To ciągle zbiera pozytywne opinie ludzi, których silniki przeżywają drugą młodość. Pro Engine Ultra zapewnia najwyższy poziom czyszczenia i ochrony - co oznacza, że żaden inny uszlachetniacz paliwa nie pozwali na dokładniejsze regenerowanie silnika w samochodzie. Działanie uszlachetniacza paliwa Pro Engine Ultra

   Regularne stosowanie Pro Engine Ultra gwarantuje niższe zużycie paliwa, a także pozwala na redukcję emisji. Jako dodatkową zaletę można wymienić usuwanie pozostałości z komór spalania, dzięki czemu łatwiej jest utrzymywać silnik w czystości.·Działanie Pro Engine Ultra opiera się na cząsteczkach GP. Technologia ta umożliwia cząsteczkom oleju, przyleganie do powierzchni metalu, a tym samym zmniejszenie tarcia poszczególnych elementów. Namagnesowane cząsteczki pozostają na powierzchni metalu aż do następnej wymiany oleju i cały czas dbają o prawidłowe funkcjonowanie silnika i jego podzespołów.

    Tak nowoczesny dodatek do paliwa, które pomoże wyeliminować wszystkie problemy, jakie tylko można mieć z samochodem.  Można również zaoszczędzić na kosztach paliwa i naprawach.

Kiedy warto pomyśleć o zastosowaniu produktu Pro Engine Ultra?

 • Gdy samochód był już naprawiony, a nadal nie jeździ tak jak powinien.
 • Gdy samochód nie działa jak wcześniej.
 • Gdy ciągle trzeba wydawać fortunę na benzynę.

   Z Pro Engine Ultra obserwuje się mniej problemów, podczas uruchamiania samochodu bez względu na temperaturę na zewnątrz. Ponadto, produkt ten pomoże silnikowi szybciej nabrać prawidłowej temperatury. Preparat ten będzie obsługiwał wszystkie aspekty wydajności silnika - nie będzie dochodziło do mniejszego tarcia, które jest źródłem szkody - w związku z tym można zaoszczędzić na naprawach i rzadziej odwiedzać mechanika.

Dlaczego warto używać Pro Engine Ultra?

 • Zmniejszenie zużycia paliwa o 20% w porównaniu do poprzedniego stosowania benzyny oraz oleju napędowego.
 • Zmniejsza tarcie i zużycie silnika. Kontrolując tarcia, produkt ten pomoże zminimalizować uszkodzenie silnika.
 • Wydłuża żywotność silnika. Poprawia trwałość silnika i pozwala uniknąć ogromnych kosztów napraw.
 • Chroni elementy przed korozją i uszkodzeniem w silniku.
 • Zwiększa moc silnika i pozwala na uruchomienie samochodu bez względu na temperaturę na zewnątrz.
 • Usuwa uszkodzenia i chroni przed ubytkami.
 • Ogranicza dymienie i stabilizuje pracę silnika.
 • Nie zapycha i nie uszkadza filtrów oraz przewodów.
 • Zmniejsza wpływ złej jakości benzyny na silnik.
 • Nadaje się do każdego typu silnika. Współpracuje z benzynowymi i wysokoprężnymi silnikami w samochodach.

Składniki Pro Engine Ultra

     Pro Engine Ultra to mieszanka wysoce rafinowanych olejów mineralnych (> 95%) i dodatków (<5%). Nie zawiera składników niebezpiecznych dla zdrowia. Jego starannie opracowany skład zapewnia, że silnik pracuje równo, poprawia rozgrzewania silnika w niekorzystnych warunkach, takich jak niskie temperatury i zmniejsza negatywny wpływ paliw niskiej, jakości. Ten nowoczesny uszlachetniacz dodawany do paliwa zawiera kompleks smarnych substancji aktywnych, które docierają nawet do najtrudniej dostępnych miejsc silnika.

    Nowa formuła Pro Engine Ultra została stworzona w oparciu o unikalną mieszankę składników. Jego praca jest niezwykła i to na różnych poziomach. Pełny skład produktu jest opatentowany przez producenta. Wiadomo jednak, jakie ma działanie. Dodając ten środek przed tankowaniem skutecznie usunie on osady z komór spalania i uzupełni układ paliwowy, co zwiększa skuteczność i sprawność wszystkich składników i zapobiega przedwczesnemu zużyciu. To zwiększa moc silnika, dzięki czemu poprawia się przyspieszenie samochodu pod każdym względem.

     W przeciwieństwie do innych dodatków uszlachetniających i poprawy, jakości paliwa, nowa formuła Pro Engine Ultra zawiera 300% więcej GP inteligentnych cząsteczek odpowiedzialnych za takie fantastycznych rezultaty jak wydłużenie żywotności silnika. Dzięki swoim właściwościom fizyko-chemicznym, substancja ta nie reagują na spalania paliwa i może być stosowana w silnikach benzynowych i wysokoprężnych. Jako nowej generacji inteligentny molekuł uszlachetniacz paliwa ProEngine Ultra GP jest bardziej skondensowany.

Opinie klientów Używałem Pro Engine Ultra od niedawna, ale już zauważyłem, że zużycie paliwa jest obniżone, a silnik działa gładko. Cena i wydajność to kolejne niezaprzeczalne zalety.

Krzysiek z Wrocławia

Z silnikiem Pro Engine Ultra mój samochód zaczął w końcu jeździć płynnie i muszę dużo rzadziej odwiedzać stacje benzynowe. Mój mechanik polecił mi używać Pro Engine Ultra po chwilowych problemach z silnikiem. Produkt działa cudownie - silnik działa świetnie, dlatego teraz mogę to polecić komuś z czystym sumieniem.

Wanda z Bydgoszczy

Jestem ciągle za kierownicą samochodu i moim codziennym życiem jest pokonywanie ogromnych odległości - przez chwilę chciałem nawet kupić nowy samochód, ale z moim wynagrodzeniem, nie jest możliwe. Mój przyjaciel dał mi ulepszacz paliwa Pro Engine Ultra i na początku byłem sceptyczny, ale teraz widzę, że mój samochód odzyskał swoją dawną werwę a ja nie muszę już myśleć o zakupie nowego samochodu.

Jacek z Gdyni

Często wyjeżdżam w delegacje służbowe, co stanowi około 80% mojego czasu pracy.  Podróżuję bardzo daleko, a mój samochód ma 8 lat. Mój samochód działał dotąd dobrze, ale ostatnio miałam sporo problemów zaczął zużywać znacznie więcej paliwa niż wcześniej. Zamówiłem Pro Engine Ultra i po wypróbowaniu go, jestem przekonana Dziękuję!

Ewa z Zabrza

Otrzymałem Pro Engine Ultra GP z inteligentnych molekuł i silnik zaczął pracować lepiej i ciszej. Samochód zaczął się bardzo szybko regenerować. Zauważyłem, że zastosowany uszlachetniacz paliwa zmniejszył zużycie paliwa, również zużycie oleju spadło. Inwestycja w Pro Engine Ultra była opłacalna już na krótkiej trasie. Dzięki temu środkowi opuścił mnie strach o stan samochodu. Nie zmieniłem oleju a samochód był jak nowy! Produkt  jest całkowicie bezpieczny nie tylko dla silników benzynowych, ale także dla silników wysokoprężnych. Mechanik był bardzo zaskoczony, gdy spojrzał pod maską. W samochodzie z 2014 roku, silnik, wyglądał i działał tak, jakby właśnie wyszedł z linii produkcyjnej. Pro Engine Ultra naprawdę zmniejsza tarcie, dymienie i zużycie paliwa.

Maksymilian z Ciechanowa

Gdzie kupić Pro Engine Ultra?

Zalecane jest zakupienie produktu na oficjalnej stronie producenta - w ten sposób można być pewnym, że otrzyma się produkt oryginalny i w pełni bezpieczny dla samochodu. Obecna cena uszlachetniacza paliwa Pro Engine Ultra to - 137 zł.